Jak ceny paliw wpływają na rynek skupu aut?
Skupy aut stały się w ostatnich latach ważnym elementem rynku motoryzacyjnego. Branża ta rozwija się prężnie, jednak — jak każda inna — musi w swych działaniach brać pod uwagę oddziaływanie otoczenia makroekonomicznego. Jednym z kluczowych jego elementów są ceny paliw. W naszym tekście opowiemy o tym, jak wpływają one na rynek skupu samochodów.
Jak wygląda rynek skupu aut?
Zacznijmy od najważniejszej kwestii — tego, jak funkcjonuje rynek skupu aut. Działające na nim podmioty nabywają pojazdy, by później zbyć je z zyskiem. Najważniejszym czynnikiem, skłaniającym właścicieli samochodów do ich sprzedaży takim właśnie przedsiębiorstwom, jest szybkość, z jaką odbywa się transakcja — zwykle ma ona miejsce w ciągu 24 godzin od wysłania zgłoszenia. Skupy odbierają też z zasady samochody na własny koszt — ofertę tego typu można znaleźć na przykład na stronie, którą prowadzi Skup aut Nowy Dwór Mazowiecki - Eko-Stal, jeden z liderów tego rynku. Wszystko to pozwala bezproblemowo pozbyć się niepotrzebnego już pojazdu i uniknąć kosztów, związanych z jego utrzymaniem. Skup ponosi przy tym całkowite ryzyko, związane z ewentualną utratą wartości auta po jego nabyciu. Jednym z czynników, który może do niej doprowadzić, jest wzrost cen paliw.
Dlaczego ceny paliw ulegają zmianom?
Fluktuacje na rynku paliw są pochodną kilku czynników. Wpływ na nie ma m.in.:
- Sytuacja polityczna. Jej zmiany często powodują skokowy wzrost cen ropy naftowej, co przekłada się na kwotę, jaką kierowcy płacą przy tankowaniu na stacjach benzynowych.
- Polityka fiskalna państwa. W Polsce kilkanaście procent ceny paliwa stanowi akcyza, a 23% - podatek VAT. Ponadto kierowcy płacą w cenie benzyny i oleju napędowego podatek emisyjny (1%) i opłatę paliwową (2-4%).
- Kurs waluty, w której rozliczany jest import ropy naftowej (dotyczy to głównie dolara amerykańskiego).
- Sytuacja gospodarcza. Dobra koniunktura oznacza zwykle wzrost cen surowców energetycznych na giełdach, a w konsekwencji — również paliw.
Ważnym czynnikiem, wpływającym na ten rynek, jest również polityka konkretnych koncernów naftowych (np. ich marża).
Jak ceny paliw wpływają na rynek samochodów osobowych?
Zmiany na rynku samochodów osobowych, spowodowane wyższym kosztem paliwa, dotyczą zwłaszcza pojazdów starszych — to one z zasady zużywają największe ilości benzyny i oleju napędowego. W związku z tym każdy wzrost cen na stacjach benzynowych oznacza spadek opłacalności ich eksploatacji. Często zwiększa to ich podaż, co z kolei przekłada się na niższe ceny takich pojazdów.
Oddziaływanie cen paliwa na segment pojazdów ciężarowych
Drugą, ważną częścią rynku, silnie uzależnioną od kosztów paliw, jest segment aut dostawczych. Związane jest to z faktem, że przedsiębiorstwa, które wykorzystują tego typu pojazdy, muszą uwzględniać w swych kalkulacjach rachunek ekonomiczny. Wzrost kosztów materiałów pędnych powoduje więc zwykle wycofanie z eksploatacji tych samochodów, które zużywają największe ich ilości. Z reguły efektem jest spadek cen takich aut.
Jak ceny paliw rzutują na działanie skupów samochodów?
Jak wspomniano na wstępie, ryzyko, związane ze spadkiem wartości nabywanego pojazdu, jest jednym z czynników, jakie skupy aut muszą uwzględnić w swoich kalkulacjach. Skokowy wzrost kosztów benzyny czy oleju napędowego, skutkujący obniżeniem wycen "paliwożernych" samochodów, może więc teoretycznie oznaczać dla nich straty. W praktyce jednak podmioty te są w stanie zniwelować takie zagrożenia, na przykład poprzez:
- sprzedaż auta na rynki zagraniczne (do krajów, w których ceny paliw są niższe);
- rozbiórkę pojazdu na części (jest to zresztą w wielu wypadkach bardziej opłacalne niż jego zbycie w całości).
Skupy aut nie mają więc obecnie problemów z nabywaniem nawet tych samochodów, których eksploatacja wymaga dużych ilości paliwa. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę z tego, że w przedstawianych właścicielom takich pojazdów wycenach uwzględniają one ryzyko spadku ich wartości.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.