Jakie będą ceny paliw w 2023?
Obecne ceny paliw to dosyć trudny temat dla kierowców i właścicieli firm przewozowych, którzy cały czas mają nadzieję na nadejście znaczących obniżek kwot wyświetlanych na dystrybutorach. Niestety, wraz z końcem 2022 roku paliwa zostaną wyłączone spod Tarczy Antyinflacyjnej, co będzie wiązało się z końcem zniżki VAT na ten produkt. Czy ta sytuacja oznacza drastyczne podwyżki? Czy już niedługo możemy spodziewać się ceny 10 zł za 1 litr benzyny?
Koniec Tarczy Antyinflacyjnej i powrót 23% VAT-u na paliwo
Podatek VAT na paliwo został obniżony z poziomu 23% na 8% dnia 1 lutego 2022 roku. Sytuacja ta miała związek z wprowadzeniem Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, która miała wspomóc Polaków walczących z coraz wyższymi cenami produktów i usług. Niestety, czas obowiązywania tej ustawy kończy się wraz z ostatnim dniem roku 2022, co wiąże się z powrotem do dawnej stawki podatku wynoszącej wspomniane 23%.
Zdaniem większości analityków zmiana wysokości podatku VAT nie powinna przełożyć się 1:1 na podwyższenie cen paliw, jednak zmiana ta będzie wiązała się z większym obciążeniem budżetowym, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i flotowych.
Jak mogą kształtować się ceny paliw w 2023 roku?
Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie wzrost stawki podatku VAT, to bardzo szybko będziemy mogli ustalić zmiany cen paliw w stosunku do średnich cen detalicznych notowanych na stacjach. Będą one wyglądać następująco:
- średnia cena PB98 z 7,29 zł/l na 8,45 zł/l
- średnia cena PB95 z 6,54 zł/l na 7,88 zł/l
- średnia cena ON z 7,74 zł/l na 9,10 zł/l
- średnia cena LPG z 2,97 zł/l na 3,35 zł/l
Powyższe wyliczenia mają jednak charakter czysto orientacyjny. W końcu wiemy, że na ceny paliw mają wpływ nie tylko podatki nakładane przez państwo, ale i cena baryłki ropy, sytuacja na rynnach światowych, konflikty, takie jak inwazja Rosji na Ukrainę i wiele innych. Dodatkowo nie należy zapominać, że składowe jednego litra tankowanego przez nas paliwa są bardzo złożone. Pociesza nas jednak fakt, że 2023 rok w naszym kraju będzie rokiem wyborczym, dlatego można przyjąć nieco bardziej optymistyczny scenariusz i liczyć na chęć wykazania się rządu w tej sprawie.
Możemy nawet przyjąć, że o ile, na świecie nie dojdzie do kolejnych dezorganizujących gospodarkę wydarzeń, przewidywane ceny paliw w 2023 roku w Polsce nie powinny przekroczyć wartości z grudnia 2022 roku. Raczej bardzo mało prawdopodobny jest obecnie scenariusz o cenie 10 zł za litr benzyny. Z drugiej strony świat przez ostatnie 3 lata mocno nas zaskoczył, dlatego warto przygotować się na każdy scenariusz.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.