Laweta i holowanie po wypadku — kto za to płaci?
Wypadki drogowe zdarzają się każdego dnia. Niestety, w wielu takich sytuacjach dochodzi do unieruchomienia samochodu. Kto powinien zapłacić wówczas za jego przewiezienie lawetą lub odholowanie?
Jak skorzystać z holowania z OC sprawcy wypadku?
Jeżeli wina za spowodowanie wypadku obciąża jednego z uczestników, pozostali mogą skorzystać z holowania na koszt jego ubezpieczyciela. Jak czytamy na stronie Pomoc drogowa z OC sprawcy, rozwiązanie takie pozwala zorganizować cały proces tak, by przebiegał szybko i sprawnie. Warto jednak pamiętać, by przed samodzielnym zamówieniem usługi:
- zorientować się w cenach, obowiązujących w danej okolicy (jeżeli rachunek za wykonane prace będzie zbyt wysoki, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić jego pokrycia);
- upewnić się, że transport auta w taki sposób jest faktycznie niezbędny.
W praktyce lepszym rozwiązaniem jest więc bezpośredni kontakt z ubezpieczycielem sprawcy wypadku — zwykle organizuje on w takich sytuacjach transport uszkodzonych pojazdów, korzystając przy tym z usług współpracujących firm pomocy drogowej.
Holowanie z assistance sprawcy — czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Niekiedy zdarza się również, że ubezpieczyciel proponuje odholowanie pojazdu na swój koszt, jednak nie w ramach ubezpieczenia OC, lecz assistance (sytuacja taka ma najczęściej miejsce wówczas, gdy sprawca wypadku ma obie wymienione polisy). Rozwiązanie to jest korzystne dla każdej ze stron: ubezpieczycielowi pozwala ono skorzystać z usług podmiotów, których stawki zna i akceptuje, poszkodowanym w wypadku — bezproblemowo zorganizować transport niesprawnych samochodów.
Holowanie z OC sprawcy — na jaką odległość można przetransportować samochód?
Co oczywiste, ubezpieczyciele dążą do zmniejszenia kosztów, związanych z holowaniem uszkodzonych aut. Najprostszym sposobem na to jest ograniczenie odległości, na jakie można je przetransportować. Gwarantowany w ramach OC zasięg holowania wynosi jednak zwykle co najmniej 50 kilometrów. Wystarcza to najczęściej do przetransportowania auta do warsztatu (a w wielu wypadkach — również do miejsca zamieszkania właściciela). Warto jednak sprawdzić — zwłaszcza przy samodzielnym organizowaniu holowania lub przewozu lawetą — czy cel, do którego ma być dostarczony samochód, nie znajduje się w zbyt dużej odległości (można to ustalić, dzwoniąc na infolinię towarzystwa ubezpieczeniowego).
Kiedy warto skorzystać z holowania opłacanego z własnego assistance?
Niekiedy nie da się określić, kto jest sprawcą wypadku. W sytuacji takiej istnieje możliwość skorzystania z holowania lub lawety w ramach własnego ubezpieczenia assistance (o ile takie posiadamy). Oczywiście również wtedy warto — przed wezwaniem pomocy drogowej — skontaktować się z infolinią firmy ubezpieczeniowej i dowiedzieć się:
- czy w danej sytuacji można zamówić konkretne usługi;
- na jaką odległość można przetransportować samochód.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak zlecenie organizacji przewozu specjalistom, współpracującym z naszym ubezpieczycielem.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.